Sport

“Vatreni” vrijede 294 milijuna eura, Slovaci 176

Objavljeno

-

Hrvatska nogometna reprezentacija vrijedi gotovo 120 milijuna eura više od Slovačke, našeg idućeg suparnika u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2020. godine.

Prema podacima portala transfermarkt, hrvatska reprezentacija vrijedi 294 milijuna eura, a Slovačka 176 milijuna.

Prosječna vrijednost hrvatskih reprezentativaca je 12.8 milijuna eura, a kod naših suparnika 6 milijuna eura.

Slovaci imaju nešto mlađu ekipu, prosjek godina je 26.1, a kod hrvatske vrste je prosjek 26.7 godina.

Prema transfermarktu najskuplji hrvatski reprezentativac je Marcelo Brozović koji je procijenjen na 50 milijuna eura. Ante Rebić je ‘težak’ 40 milijuna eura, a Mateo Kovačić 35 milijuna. Slijede Ivan Perišić (30), Luka Modrić 820), Nikola Vlašić (20), Dejan Lovren (20)…

Kod Slovaka odskače branič milanskog Intera Milan Skriniar koji je procijenjen na čak 60 milijuna eura. Veznjak Celte Vigo Stanislav Lobotka vrijedi 25, a prvo ime slovačke vrste veznjak kineskog Dalian Yifanga Marek Hamšik 22 milijuna eura.

Slijede veznjakl berlinske Herthe Ondrej Duda (17), vratar Newcastle Uniteda Martin Dubravka (7), veznjak Genka Patrik Hrošovsky (6.5)…

Sport

EP rukomet: Hrvatska kroz dva produžetka do prvog finala od 2010.

Published

on

Dodao

EPA/Erik Simander SWEDEN OUT

Hrvatska rukometna reprezentacija po treći put u svojoj bogatoj povijesti borit će se za naslov europskog prvaka, nakon što je u šokantnom polufinalu u Stockholmu, odlučenom tek u drugom produžetku, svladala Norvešku sa 29-28 (26-26, 23-23, 12-10) te će se u nedjelju (16.30 sati) za jedino zlato koje joj nedostaje boriti protiv pobjednika dvoboja Španjolske i Slovenije.

Pogodak vrijedan finala četiri sekunde prije isteka drugog produžetka postigao je Željko Musa, kojemu je to bio jedini pogodak na utakmici.

Hrvatsku je do pobjede predvodio kapetan Domagoj Duvnjak sa osam pogodaka i realiziranim kaznenim udarcem za izjednačenje na kraju prvog produžetka. Šest golova postigao je Marino Marić, koji je izborio spomenuti sedmerac. Marin Šego je sakupio 11 obrana, u zadnjih pet minuta drugog produžetka obranio sve pokušaje Norvežana, a njegov kolega Matej Ašanin je u završnici osnovnog dijela utakmice obranio dva sedmerca.

Norvežanima ni 10 pogodaka Sandera Sagosena, ni 14 obrana Torbjoerna Bergeruda nije bilo dovoljno za pobjedu pa će dvostruki svjetski doprvaci već u subotu (18.30 sati) igrati utakmicu za broncu na Europskom prvenstvu kojem su bili sudomaćini s Austrijom i Švedskom.

U početnih deset minuta utakmice nijedna momčad nije uspjela stvoriti osjetnu prednost. Igralo se “gol za gol”, dok Marin Šego nije zaključao svoja vrata. U razdoblju od 11. do 20. minute hrvatski je vratar zaustavio sve pokušaje Norvežana.

Napadački je najbolje funkcionirala veza između vanjskih igrača i Marina Marića pa je naš kružni napadač već u prvih 17 minuta postigao četiri pogotka, a do polufinala ih je u sedam utakmica imao deset.

Hrvatska je u 19. minuti preko Zlatka Horvata prvi put na utakmici stigla do tri pogotka prednosti (9-6). Norvežani su, osim Sandera Sagosena, u drugoj polovici prvog poluvremena uspjeli uključiti još nekoliko strijelaca pa je hrvatska prednost svedena na jedan gol da bi na isteku vremena Marić svojim petim pogotkom donio dva gola viška za drugo poluvrijeme (12-10).

Na pogon obrane i probuđenog Igora Karačića, koji je u prvom poluvremenu promašio sva četiri šuta, Hrvatska je u 35. minuti došla do vodstva 15-12 te imala otvoreni kontranapad za četiri pogotka viška. No, Bergerud je obranio Karačićev pokušaj, nakon čega su se Norvežani vratili u utakmicu i s tri uzastopna gola došli do izjednačenja na 15-15, a u 43. minuti i do prvog vodstva (17-16) nakon 9. minute.

Hrvatski rukometaši su odgovorili serijom 3-0 koju je zaključio Domagoj Duvnjak realiziranim sedmercom za vodstvo 19-17 u 45. minuti. Bez opcije s kružnim napadačem, koju su Norvežani zaustavili u drugom poluvremenu, hrvatski napad je postao sterilan pa je Norveška zaostatak od dva gola u 54. minuti pretvorila u prednost od jednog pogotka (22-21). Još kad je Sagosen dobio priliku sa sedam metara odvesti Norvežane na +2, činilo se da će novo finale ostati san za Červarove izabranike.

No, ukazao se Matej Ašanin i obranio kazneni udarac najefikasnijem igraču ovog Eura. Ponovio je to i protiv Joendala u 58. minuti i istaknuo kandidaturu za junaka. Do tada je to bio Domagoj Duvnjak.

Hrvatski odgovor na norvešku obranu “6-0” bila je igra bez vratara u kojoj je kapetan Duvnjak dvaput “probio” Bergeruda i ponovno donio prednost našoj reprezentaciji (23-22). Joendal je 27 sekundi prije kraja s krila pogodio za izjednačenje. Hrvatska je imala napad za finale, ali ni minuta odmora nije bila dovoljna da se osmisli akcija koja bi donijela željeni pogodak pa je odluka ostavljena za produžetak.

U prvih pet minuta prvog produžetka Duvnjak je donio prednost Hrvatskoj, a Sagosen izjednačio. Stepančić je u 7. minuti pogodio za 25-24, da bi Sagosen postigao svoj deseti pogodak nakon samo nekoliko sekundi norveškog napada.

Hrvatska bezidjenost u napadu nije izliječena. Redali su se promašaji, uz ponešto dvojbenih odluka španjolskih sudaca. Norvežani su iz kontranapada preko Bjornesena došli do vodstva 26-25 i imali finale u rukama do posljednje sekunde, kad je Marino Marić izborio sedmerac.

Sjećanje na polufinale SP-a 2017. u Francuskoj i promašeni sedmerac Zlatka Horvata za finale bilo je neizbježno. No, loptu je uzeo Domagoj Duvnjak, još jednom prevario Bergeruda, i donio novi produžetak.

Joendal je u donio prednost Norveškoj, ali su snalažljivi Marino Marić i vižljasti Zlatko Horvat vratili prednost na hrvatsku stranu. Imali su naši rukometaši i napad za +2, ali na Duvnjaku nije suđen prekršaj, a u kontranapadu je Bjornsen izjednačio na 28-28.

Na novi pogodak trebalo je čekati do četiri sekunde prije isteka drugog produžetka, nakon što je Sagosen uzdrmao vratnicu, a Johannessenov udarac u posljednjem napadu Norvežana obranio Marin Šego. Za deset sekundi lopta je završila pred norveškim vratima, u rukama Željka Muse, koji je smireno pogodio mrežu i odveo Hrvatsku u prvo finale na velikim natjecanjima nakon deset godina.

HRVATSKA – NORVEŠKA 29-28 (26-26, 23-23, 12-10)

Tele 2 Arena Stockholm. Gledatelja: 16.573 (kapacitet 19.000). Suci: Oscar Raluy Lopez i Angel Sabroso Ramirez (Španjolska).

HRVATSKA: Šego (11 obrana), Ašanin (2); Marić 6, Duvnjak 8 (2), Hrstić, Stepančić 3, Horvat 4, Šarac, Karačić 2, Musa 1, Mamić, Cindrić 1, Brozović, Matanović 2, Mandić 2, Šipić.

NORVEŠKA: Christensen, Bergerud (14 obrana); Nikolaisen Svegard, Sagosen 10 (3), Overjordet, Overby, Joendal 2, Aar, Bjornsen 2, Gullerud 4, Johannessen 4, O’Sullivan 1, Tangen 4, Reinkind 1, Gulliksen, Christoffersen Blonz.

(Hina)

Ucitavanje vijesti

Sport

Červar kaže da je Norveška favorit protiv Hrvatske

Published

on

Norveška i Hrvatska igrat će u petak u Stockholmu u polufinalu Europskog prvenstva u rukometu.

Hrvatska rukometna reprezentacija u polufinalu Europskog rukometnog prvenstva igrat će protiv Norveške – ekipe koja na megdan Kaubojima u Stockholm stiže s impresivnim učinkom od sedam pobjeda u sedam utakmica.

“Težak protivnik, oni su favoriti. Igraju praktički kući, igraju dobro i najstandardnije od onog što sam dosad vidio”, bila je prva reakcija Lina Červara nakon što je saznao da je Norveška pobijedila Sloveniju i time i postala polufinalni suparnik Hrvatske.

Izbornik je između redova poručio i kako Norveška i Hrvatska nemaju isti tretman s obzirom na format natjecanja, jer Norvežani se trebaju samo preseliti iz Malmöa u Stockholm dok Kauboje čeka let od Beča do švedske prijestolnice i to u četvrtak, dan prije polufinalnog dvoboja.

“Ništa, moramo strašno dobro igrati da im možemo parirati, to je onako realno. Domaća publika, mi putujemo, oni su u mnogo boljoj situaciji, sve ide na njihov mlin, ali opet, ne smijemo ići unaprijed da se predamo”, izjavio je Červar.

Iz svake njegove riječi jasan je veliki respekt koji ima naspram Norvežana:

“Moramo biti kompletni, to je uvjet da možemo s njima. Svi moraju biti unutra za igrati s ovako agresivnom i dinamičnom ekipom koja ima iznimno dobru tranziciju. Sagosen i Johannessen su im dva nositelja igre uz dva brza krila i odličnog golmana Bergeruda”, zaključio je hrvatski izbornik, piše N1.

Sport

Hrvatska remijem s drugog mjesta u polufinale

Published

on

Hrvatska rukometna reprezentacija zaključila je drugi krug europskog prvenstva neodlučenim ishodom protiv Španjolske u Beču 22-22 (11-12) i na koncu je zbog slabije razlike pogodaka osvojila drugo mjesto, međutim i prije ove utakmice je osigurala polufinale.

Hrvatska je i bez Luke Cindrića ostala neporažena u dvoboju sa Španjolcima u čudnoj utakmici, koju su izabranici Line Červara okončali sa serijom 8-2 i imali zadnji šut za pobjedu, ali je Duvnjak promašio.

Hrvatska je već dio utakmice bila na rubu poraza, u 40. minuti je gubila sa čak šest razlike (12-18), međutim fantastičnom završnicom umalo je stigla do pobjede, a Španjolci su u zadnjih 15 minuta zabili samo dva gola, do čega jedan iz sedmerca.

Hrvatska je zahvaljujući četiri gola Karačića povela u 14. minuti s 6-5,  a u 20. minuti golom Šipića imamo po prvi puta dva razlike (8-6). Španjolci su iskoristili dva igrača više, napravili su seriju od 4-1 i pola minute prije kraja poluvremena opet vode (11-12). Bilo je to poluvrijeme sa 6 obrana Šege i 6 golova Karačića, koji je postigao više od polovice hrvatskih golova, a Španjolci, najefikasnija momčad prvenstva, limitirani su na svega 12 pogodaka.

Španjolci su bolje započeli drugi dio i s tri pogotka po prvi puta došli na 4 razlike (15-11), a s promašenim sedmercem Horvata ta prednost ide na velikih 18-12 i seriju Španjolaca od 6-1. To je prelomilo utakmicu, a Červar je u igru ubacio Matanovića i Hrstića, a ta postava je došla na “minus 3” (18-21). Karačić svojim desetim golom dovodi Hrvatsku na zaostatak od samo 19-21, a gol Horvata na minimalnih 20-21 u 54. minuti. Golom Stepančića i serijom 7-1 Hrvatska dolazi do 21-21 četiri minute prije kraja. Stepančić promašuje napad za vodstvo, ali Duvnjak dvije minute prije kraja dovodi Hrvatsku, da bi Španjolci zabili nakon deset minuta golom Abella iz sedmerca za 22-22.  U zadnjem napadu 23 sekunde prije kraja šut Duvnjaka odsjeda na vratnici i utakmica završava 22-22.

Hrvatsku je predvodio Igor Karačić sa 10 golova, no u završnici utakmice je ozlijedio koljeno. Kod Španjolaca najefikasniji su bili Aleks Dušebajev sa šest, te Raul Entrerrios i Aleix Gomez Abello sa po četiri gola.

Hrvatska će u polufinalu igrati protiv Norveške ili Slovenije, a sve će biti poznato nakon njihovog ogleda koji je na rasporedu u 18:15 sati.

Norvežani imaju dva boda više i sve osim poraza im donosi prvo mjesto u skupini i ogled protiv Hrvatske. Sloveniju samo pobjeda vodi na vrh ljestvice, no za Slovence se najvažnije već dogodilo. Portugal je pobijedio Mađarsku sa 34-26 i tako izbacio Mađare iz utrke za polufinale, a njih gurnuo u polufinale.

Polufinalni susreti su na rasporedu u petak u Stockholmu u 18:00 i 20:30 sati, susret za broncu je u subotu (18:30), dok je finale u nedjelju u 16:30 sati.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 22-22

Pred 9.000 gledatelja u Gradskoj dvorani sude Litvanci Gatelis i Mazeika.

HRVATSKA: Šego (9 obrana), Ašanin; Mandić, Horvat 2, Musa, Duvnjak 2, Cindrić, Stepančić 2,  Matanović, Marić, Šipić, Brozović 1, Hrstić, Šarac, Mamić 2, Karačić 10.

ŠPANJOLSKA: Vargas, Corrales (7 obrana); Arino 2, Sole 2, Aguinagalde 1, Canellas, Entrerrios 4, Dušebajev 6,  Fernandez, Gomez Abello 4, Figueras 1, Goni, Sarmiento 1, Maqueda 1, Guardiola, Morros