Stižu poskupljenja, evo što je od srijede prvo na udaru

Neki proizvodi poskupjet će od travnja, dijelu toga cijene će porasti do kraja godine, no val poskupljenja neupitno dolazi. Stručnjaci pojašnjavaju što se događa i poručuju. Vrijeme jeftine hrane očito je iza nas, piše Dalmacija Danas.

Eurodizel pojeftinjuje za jedan cent, pa će litra stajati jednako kao i benzin, odnosno 1,38 eura.

No, u srijedu čekaju nas nova poskupljenja, a RTL Danas doznaje da bi ove godine sva hrana mogla poskupjeti između 7 i 10 posto.

Neće svi proizvodi poskupjeti od ožujka, neki će u travnju, a neki do kraja godine, no val poskupljenja neupitno dolazi, a otvorit će ga proizvodi iz uvoza.

Junetina i teletina odavno su trebale poskupjeti, tvrdi predsjednik udruge koja okuplja više od 300 proizvođača.

“Mi prodajemo po onoj cijeni po kojoj netko želi kupiti. Prodajemo ispod cijene stvarnog koštanja tog proizvoda, očekujemo da gubitak koji imamo supstituiramo kroz tržište”, govori Zvonimir Širjan, predsjednik udruge Baby Beef.

Trenutačna proizvodnja je neodrživa jer po junetu gube od 300 do 400 eura. Ipak, naznaka drastičnog poskupljenja nema. Za sve krive trgovce i visoke marže.

“Nama poraste cijena mesa za pet kuna, a u maloprodaji cijena mesa poraste za 20 kuna. Tako da nije to razmjer kakav bi trebao biti”, dodaje Blažić.

U isto vrijeme, nove cijene od ožujka domaće mljekare već su poslale trgovcima.

“Četiri mjeseca nismo povećali cijene svojih proizvoda i dali smo zahtjeve za povećanje cijena u ožujku”, priča Božidar Kuzmić, predsjednik Udruge male hrvatske mljekare.

Kažu – nisu imali drugog izbora.

“Jer su zahtjevi hrvatskih proizvođača mlijeka za većim cijenama stalni i konstantni”, rekao je Kuzmić.

Iako je cijena sirovog mlijeka u prva dva mjeseca u padu na nivou cijele Europe za 0,8 posto, to ne znači i jeftinije proizvode na policama.

“Teško da to može uzrokovati neki značajniji pad cijene mliječnih proizvoda, jer u njoj je, osim same sirovine, jako puno drugih kategorija ulaznih troškova, između ostalog i veliki dio energenata”, priča Zvjezdana Blažić, konzultantica u poljoprivredno-prehrambenoj industriji.

“Neminovno je da će doći do poskupljenja, odnosno rasta cijena mliječnih proizvoda”, govori Kuzmić.

I ne samo mlijeka i mliječnih proizvoda – u ovoj godini svu hranu, tvrde stručnjaci plaćat ćemo skuplje.

“Može se očekivati da bi rast cijena hrane bio između 7 do 10 posto, to su predviđanja za ovu godinu”, priča Blažić .

O svemu imaju mišljenje i građani. “Ja mislim da je ovo katastrofa, da nam se bliži katastrofa i ovo nema smisla”, priča Stjepan Grabovac iz Zagreba.

“Od čega ćemo mi to plaćati? Jako malo dobijemo i od čega živjeti onda?”, rekao je Vladimir Babić iz Zagreba.

“Nitko vam ovog časa neće moći reći da će se cijene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda stabilizirati i da neće doći do nekog rasta. Svi očekujemo da će taj rast biti usporen i to značajno u odnosu na prošlu godinu te da će kod određenih proizvoda doći do stabilizacije cijena”, smatra Zvjezdana Blažić.

Vrijeme jeftine hrane očito je iza nas, a cijeli račun – kao i obično na kraju plaćaju građani.