Varaždinsko zelje koje se koristi i u Sloveniji bit će u Europskoj uniji zaštićeno kao hrvatski proizvod, ali je Slovenija dobila pravo da bez ograničenja koristi nazive “varaždinsko zelje 1” i “varaždinsko zelje 2” kao nazive sjemena i sorti kupusa, navode u petak slovenski mediji pozivajući se na neslužbene izvore.
Kako piše ljubljanski list “Dnevnik”, Europska komisija uskoro će takvo rješenje objaviti u službenom listu EU-a, kad će se početi i primjenjivati.
Za proizvode “varaždinsko zelje 1” i “varaždinsko zelje 2”, koji se plasiraju na europsko tržište, određeno je kompromisno rješenje za koje se Komisija odlučila i razrješenjem “vinskog spora” oko vina teran, odredivši da ga istarski vinari iz Hrvatske moraju prodavati s etiketom “Hrvatska Istra – teran”, čime Slovenija nije zadovoljna, pa je zbog rješenja tužila Europsku komisiju sudu EU-a.
Ako je vjerovati informacijama “Dnevnika”, slovensko varaždinsko zelje morat će biti označeno zemljom podrijetla, kako se potrošači ne bi dovodili u zabunu i mislili da se radi o zelju koje je proizvedeno u Hrvatskoj i zaštićeno kao autohtoni hrvatski proizvod.
Slovenija je usporila europsku zaštitu originalnog hrvatskog varaždinskog zelja uloživši svoj prigovor, ali to nije bilo u želji da se blokira njegov izlazak na europsko tržište nego zaštite slovenski proizvođači koji taj naziv već dugo koriste, navode mediji u Sloveniji.
Pri tome se pozivaju na sljedništvo nekih brendova iz bivše Jugoslavije pa bi kompromisnim rješenjem slovensko ministarstvo poljoprivrede, koje je uložilo prigovor, moglo biti zadovoljno, prenose mediji u susjednoj državi, uz nadu da će do sličnog kompromisa doći i oko slovenskih proizvoda kao što su bosanski sudžuk, srpski kajmak, srijemska kobasica i makedonski ajvar, koji se također tradicionalno proizvode i plasiraju na slovenskom tržištu.