Za 40 godina rada u državnoj službi uspješni službenici ubuduće mogu računati na povećanje plaća od 14 do 67%, a ne 20% kako to predviđa sadašnji model nagrađivanja s 0,5 posto dodatka po godini staža.
Vlada je pokrenula pregovore sa sindikatima o novom zakonu o plaćama u državnoj upravi kojim će se službenici razvrstavati u 12 platnih razreda, te napredovati preko 12 platnih stupnjeva unutar svakog razreda. U višim su razredima rukovoditelji, u srednjima viši službenici, a u razredima od 1. do 5. niži.
Vlada navodi da je prosječna razlika između stupnjeva unutar jednog razreda 2,5%, no Sindikat državnih službenika tvrdi da Vladin prijedlog nije pravedan jer razlika između dva stupnja u nižim platnim razredima iznosi 1-2%, a u višima doseže i 9%, piše Večernji list.
Siniša Kuhar, tajnik sindikata, izračunao je da službenik sa SSS, dobije li ocjenu izuzetan (peticu) dvije godine zaredom, može očekivati 1-2% povišice, dok petica za više platne razrede donosi 9% povišice.
Zakon predviđa da samo 8% službenika može dobiti peticu, 17% četvorku a preostalih 75% trojku, dvojku ili jedinicu. Odlikašima iz 1. platnog razreda bi nakon 10 godina rada plaća porasla 9%, no šefovi iz 12. razreda već i za trojku dobivaju 17% više. Službeniku iz 1. razreda i 1. stupnja, koji bi cijelu službu dobivao trojku, plaća bi nakon 40 godina rada porasla 14%, dok bi trojka za više razrede povisila primanja 67%. Proizlazi da se uvećanje plaće službenicima s višom stručnom spremom financira odgodom i smanjenjem plaća službenika s nižom stručnom spremom”, izračunali su sindikalci.