Legenda jugoslavenske glazbene scene, novosadski kantautor Đorđe Balašević, preminuo je u petak u 67. godini, od posljedica upale pluća izazvane koronavirusom, javili su beogradski i novosadski mediji.
“Legendarni kantautor Đorđe Balašević preminuo je tijekom liječenja od covida-19 u Kliničkom centru Vojvodina”, potvrđeno je Radio-televiziji Srbije, a vijest je za Radio-televiziui Vojvodine potvrdio i KCV.
“Da…”, rekla je novinarima Balaševićeva kći Jelena.
Balašević je prije dvije godine imao infarkt, a početkom ovog tjedna primljen je u Infektivnu kliniku gdje se liječio od upale pluća, no uz tu vijest nije tada objavljeno više detalja.
“Liječnici su poduzeli sve neophodne mjere liječenja, ali do poboljšanja nije dolazilo. Danas popodne mu se stanje dodatno pogoršalo uslijed ranijih kroničnih zdravstvenih problema”, javila je u petak RTV, navodeći da su “višesatni napori liječnika KCV-a” bili uzaludni.
Balašević je preminuo tri mjeseca prije 68. rođendana.
Bio je više od glazbenika – pjevač, tekstopisac, pjesnik, glumac i redatelj, ‘kozer’ koji je na koncertima istodobno bio i stand-up komičar oštrog jezika prema svakoj vlasti, poglavito u doba Slobodana Miloševića.
“Ratne godine provodi sklonjen od javnosti, izbjegavajući mobilizaciju. Koncem 1993. godine snima album ‘Jedan od onih života’ koji izlazi u vrijeme teške ekonomske krize, a pjesme su inspirirane ratnim tragedijama. Tih godina Balaševićevi koncerti postaju prva javna čistilišta, budući da na njima iznosi veoma oštre konotacije na račun aktualne vlasti, s jasnim oporbenim stavovima“, navodi „Nova.rs“.
Iza sebe je ostavio 12 albuma, nekoliko knjiga i uloga u televizijskim serijama za koje je pisao i muziku, te stotine hitova koji su postali evergreeni glazbene scene na prostima bivše Jugoslavije, gdje se za njegove koncerte uvijek tražila karta više.
Đorđe Balašević rođen je 11. svibnja 1953. godine u Novom Sadu, a glazbenu karijeru započeo je u grupama “Žetva” i “Rani mraz”, da bi od 1982. započeo solo karijeru.
Početak Balaševićevog pohoda glazbenom scenom diljem regije 1977. sa grupom „Žetva“ obilježio je hit u ritmu tanga u “U razdeljak te ljubim”, a singl “Računajte na nas”, iz razdoblja dok je bio član “Ranog mraza”, postigao je veliku popularnost u nekadašnjoj socijalističkoj Jugoslaviji.
Taj hit, snimljen s Biljom Krstić i Borom Đorđevićem, u to vrijeme je postao svojevrsna himna jedne generacije, premda mu se zamjeralo da je napisao odu tadašnjem doživotnom predsjedniku Jugoslavije Josipu Brozu Titu.
Bio je pjesnik vojvođanske ravnice, majstor balade i melankolije, pjesnik čije su stihove i rime pjevale generacije na zabavama i đačkim izletima.
“Jesen stiže dunjo moja”, “Neki novi klinci”, “Prva ljubav”, “Lepa protina kći”, “Priča o Vasi Ladačkom”, “Život je more”, “Boža pub”, “Oprosti mi Katrin”, “Ne volim januar”, “Ne lomite mi bagrenje”, “Putuj Evropo”, “Samo da rata ne bude”, “Odlazi cirkus”, “D-mol”, “Kad odem”…i deseci drugih hitova njegova su stečevina koju je neizbrisivo ostavio ovdašnjoj glazbenoj sceni.
Živio je u braku sa suprugom Oliverom kojoj je posvetio i mnoge pjesme, a imali su troje djece: sina Aleksu te kćeri Jovanu i Jelenu.
Vijest o smrti Panonskog mornara, koji je diljem bivše Jugoslavije na koncertima bio rado viđen gost, brzo se proširila društvenim mrežama, a štovatelji njegove glazbe odaju mu počast citirajući stihove Balaševićevih pjesama i ocjenjujući među ostalim da je njegovo “djelo besmrtno”.