Sport

LP: Dinamo porazom ostao bez “europskog proljeća”

Objavljeno

-

Europska priča zagrebačkog Dinama je završila za ovu sezonu nakon što su “Modri” u susretu zadnjeg kola C skupine Lige prvaka na stadionu Maksimir izgubili od Manchester Cityja sa 1-4, dok je Atalanta u Harkivu pobijedila Šahtar sa 3-0, pa je Dinamo završio kao posljednji.

Dinamo je poveo u 10. minuti golom Danija Olma, no gosti su u nastavku susreta okrenuli rezultat sa četiri pogotka, tri je zabio Brazilac Gabiel Jesus (34, 50, 54), a među strijelce se upisao i Phil Foden (84).

Dinamo je hrabro igrao u prvom poluvremenu, čak su i poveli te 24 minute bili u osmini finala Lige prvaka, no City, koji nije u Zagrebu postavio pričuvni sastav već skoro najjači, u drugom dijelu je zaigrao puno ozbiljnije i došao do pobjede.

Dinamo je prekinuo i niz od 34 utakmice bez poraza na stadionu Maksimir u svim natjecanjima, uz 29 pobjeda i pet remija. Posljednji poraz “Modri” su u svom dvorištu doživjeli od Young Boysa (1-2), 28. kolovoza prošle godine u uzvratnom susretu završne runde kvalifikacija za Ligu prvaka.”Građani” su u posljednjih sedam susreta upisali samo dvije pobjede, a u Zagreb su doputovali nakon domaćeg poraza u gradskom derbiju od Manchester Uniteda (1-2) nakon čega su pali na treće mjesto ljestvice engleskog prvenstva sa 14 bodova manje od lidera Liverpoola.Maksimir je doživio i rekord po gledateljima – protiv Šahtara ih se skupilo 28.386, protiv Atalante nešto malo preko 29.000, a malo manje od 30.000 gledatelja.

Oba trenera su uoči utakmice imali velikih problema s izostancima. Bjelica nije mogao računati na trojicu prvotimaca (Leovac, Perić, Theophile-Catherine), te trojicu koji su već duže vrijeme izvan stroja (Kulenović, Lešković, Andrić), dok njegov kolega na suparničkoj strani Pep Guardiola bio bez Aguera, Laportea, Sanea, Silve, Stonesa i Fernandinha. Očekivalo se kako će španjolski stručnjak na teren poslati B sastav, no engleski prvak je započeo utakmicu s jakom postavom.Bjelica je najviše problema imao sa slaganjem obrane, a u zadnji red je postavio četvorku Stojanović, Dilaver, Ademi i Moubandje.

Dvoboj je počeo ranim golom Dinama u 10. minuti, a obrana Citya je matirana u dva poteza. Kadzior je nabacio s desne strane, a Olmo iz voleja u trku s pet metara zakucao loptu u mrežu. U 19. minuti City je uputio prvi udarac na vrata, pokušao je Gundogan s 20 metara, ali je Livaković spreman. U 30. minuti pokušaj Oršića glavom brani Bravo, a u 34. minuti je engleski prvak izjednačio . U dugom napadu Citya čak dva igrača Dinama su ostali ležati, no Englezi nisu izbacili loptu, ubacio je Mahrez s desne strane, a potpuno sami Brazilac Jesus udarcem glavom s pet metara pogađa mrežu. S obzirom na rezultat utakmice u Harkivu, Dinamo je do tog gola, dakle 24 minute bio u osmini finala Lige prvaka. U zadnjim sekundama prvog dijela niti sudac, a niti VAR nije sankcionirao lakat Gojaka u lice Rodrija.

Već u samom početku drugog dijela Manchester City je stigao do vodstva. U 50. minuti City je izveo brzu i preciznu akciju, u kojoj se u njezinoj završnici minijaturom u petercu Jesus riješio Dilavera i pogodio suprotni kut vrata Livakovića.  U 54. minuti Jesus dolazi do “hat-tricka”, na ubačenu loptu Mendya s lijeve strane Livaković je bio prekratak, a 22-godišnji Brazilac je lako i po treći puta pogodio mrežu. Utakmica se potom bitno umrtvila, sve do 84. minute kada je na dodavanje Bernarda Silve zabio Phil Foden za 1-4.

Manchester City je na koncu osvojio prvo mjesto sa 14 bodova, Atalanta se probila na drugu poziciju sa sedam bodova, Šahtar je treći sa šest bodova, dok je Dinamo pao na posljednje mjesto s pet bodova.

DINAMO – MANCHESTER CITY 1-4

Susret se igrao na stadionu Maksimir pred 30.000 gledatelja, a sudio je Carlos del Cerro Grande (Španjolska).

Strijelci:1-0 Olmo (10), 1-1 Jesus (34), 1-2 Jesus (50), 1-3 Jesus (54), 1-4 Foden (84)

DINAMO: Livaković – Stojanović, Dilaver, Ademi, Moubandje – Moro – Kadzior (Đira, 59), Gojak (Majer, 81), Olmo, Oršić (Hajrović, 81)- Petković.

MANCHESTER CITY: Bravo – Cancelo, Otamendi (Harwood-Bellis, 81), Garcia, Mendy – Foden, Rodri (Sterling, 73), Gundogan – Mahrez, Jesus (Zinchenko, 66), Bernardo Silva.

Sport

Drama u Beču ! Hrvatska – Njemačka 25-24

Published

on

U dvoboju 2. kola I skupine EURA u Beču su hrvatski rukometaši u dramatičnom dvoboju pobijedili Njemačku s 25-24 (11-14) i  osigurali polufinale.

Hrvatska je junačkom igrom u Beču pobijedila  Njemačku i osigurala plasman u polufinale u Švedskoj, a pobjedu je Hrvatskoj donio gol Igora Karačića minutu i pol prije kraja, te obrana Marina Šege kod udarca Kollbachera 13 sekundi prije kraja.

Kauboji su se “vratili iz mrtvih” u završnici drugog dijela, nakon što je Njemačka vodila veliku većinu vremena, a Hrvatska nije imala rješenja za čvrstu i grubu igru u obrani. Hrvatska je odigrala vrlo slabo prvo poluvrijeme s nedovoljno brzim povratkom u obranu, sa samo tri obrane Šege, promašena sva tri sedmerca i neiskorištenih čak 12 minuta kazne njemačkih igrača. Ipak, furioznom završnicom Hrvatska je došla do pete pobjede na prvenstvu, koja ih vodi u Stockholm čak dva kola prije kraja grupne faze.

Pred sjajnim ozračjem u dvorani, u kojoj su više od polovice gledatelja činili hrvatski navijači, dvoboj je počeo očekivano neizvjesno, nervozno i vrlo grubo u obrani od Nijemaca. Ipak, Hrvatska je u prvih 15 minuta promašila čak dva sedmerca (Horvat, Karačić), a Nijemci su postizali nekoliko vrlo lakih golova jer se hrvatski rukometaši nisu na vrijeme vraćali u obranu.  U 18. minuti Njemačka vodi s 8-5, ali je njihova gruba igra u obrani rezultirala s čak pet isključenja, pa je Hrvatska smanjila na 8-9. No potom Njemačka opet diže prednost na 8-11, dok se utakmica pretvorila u reviju isključenja – u prvih 25 minuta bilo ih je čak osam, a Hrvatska je promašila sva tri sedmerca.  Haefner diže na pet razlike (8-13) tri minute prije isteka poluvremena, a na odmor se odlazi s ipak podnošljivih 11-14.

Njemačka bolje otvara drugi dio (16-11, 17-12), a pogocima Stepančića i Mandića Hrvatska dolazi na 16-18 u 40. minuti. Stepančić u 47. minuti dovodi Kauboje u minimalan zaostatak (20-21), a nakon prve obrane Ašanina na utakmici u kontri Mandić izjednačava na 22-22, da bi potom njemački vratar Wolff obranio tri udarca za vodstvo Kauboja.

Tri minute prije kraja Duvnjak poravnava na 24-24, a Pekeler zarađuje isključenje dvije minute prije kraja. Junak dvoboja Karačić minutu i pol postiže gol za 25-24, a pobjedu osigurava fenomenalna obrana Šege na 13 sekundi prije sirene.

Kod Hrvatske je Igor Karačić zabio 7 golova, a Domagoj Duvnjak je imao pet pogodaka, Luka Stepančić 4, a David Mandić i Luka Cindrić po tri gola, dok je Nijemce predvodio Uwe Gensheimer s 4 gola.

Hrvatsku očekuju još dvoboji sa Španjolskom (ponedjeljak, 16 sati) i Češkom (srijeda, 16).

HRVATSKA – NJEMAČKA 25-24

Pred 10.000 gledatelja u Gradskoj dvorani u Beču sudili su Portugalci Fonseca i Duarte.

HRVATSKA: Šego (4 obrane), Ašanin, Mandić 3, Horvat 1, Duvnjak 5, Cindrić 3, Stepančić 4, Musa, Brozović 1, Matanović, Marić 1, Šipić, Hrstić, Šarac, Mamić, Karačić

NJEMAČKA: Wolff (13 obrana), Bitter; Gensheimer 4, Reichmann 4, Kuhn 1, Drux 1, Hafner 3, Pekeler,  Zieker, Kastening 4, Wiencek, Kohlbacher 1, Golla, Bohm 1, Weber 4, Schmidt 1

Ucitavanje vijesti

Sport

Glasnogovornik Milana: Milan nije Dinamu poslao ponudu za Olma

Published

on

Dodao

Talijanski nogometni prvoligaš Milan poručio je u subotu kako nije poslao ponudu zagrebačkom Dinamu za 21-godišnjeg španjolskog reprezentativca Danija Olma.

“Koliko ja znam to je netočna informacija”, rekao je u Milanov glasnogovornik Fabio Guadagnini u telefonskom razgovoru za Hinu.

Dinamov predsjednik Mirko Barišić također je rekao u četvrtak za talijanski portal Tutto Mercato Web kako Dinamo nije primio ponudu Milana.

Nekoliko hrvatskih medija izvijestilo je u subotu da su se Dinamo i Milan dogovorili oko odštete od 20 milijuna eura plus naknadnih pet milijuna eura, no da Olmovi agenti Andy Bara i Juanma López nisu dali svoj pristanak jer traže sedam milijuna eura provizije uz postotak od sljedeće prodaje.
“Umjesto sedam mogli su napisati i 70 milijuna eura. To nije istina”, rekao je Bara u telefonskom razgovoru za Hinu. “Dinamo je gazda. On odlučuje kuda će Olmo ići i za koliko. Olmo se mora usuglasiti s Dinamom u koji će klub otići. A ja ću se onda, tek na kraju, za pet minuta dogovoriti oko provizije”, dodao je.

Olmo s Dinamom ima ugovor na još godinu i pol dana, do 30.lipnja 2021. godine. Barišić je izjavio da je 30 milijuna eura dobar iznos, ali da Dinamo nije odredio cijenu jer ga niti jedan klub to nije tražio.

Zimski prijelazni rok zatvara se za dva tjedna. Olmo u petak nije igrao prijateljsku utakmicu protiv Lokomotive jer klub ne želi riskirati potencijalnu ozljedu u iščekivanju eventualnog transfera.

U prosincu su Olmo i Bara rekli da je u Dinamo došla ponuda Barcelone. Dinamo nije bio odgovorio na upit, a Barcelona je rekla da “informacije o dolascima i odlascima daje samo kada službeno dođe do njih”.

Olmo, kapetan mlade španjolske reprezentacije, u Dinamu je od 2014. godine gdje je došao iz podmlatka Barcelone. U studenom je debitirao za A reprezentaciju Španjolske s kojom se nada odlasku na Europsko prvenstvo u lipnju. Izbornik Robert Moreno kod kojeg je debitirao odstupio je, a mjesto preuzeo Luis Enrique.

Olmo je u prosincu rekao da bi trebao otići u neku ligu jaču od hrvatske kako bi mogao konkurirati za odlazak na Europsko prvenstvo budući da je Dinamo ispao iz Lige prvaka.

Olma na ljeto čekaju i Olimpijske igre u Tokiju s mladom reprezentacijom Španjolske. Olmov transfer iz Dinama mogao bi biti novčano najveći u povijesti hrvatske lige.

(Hina)

Sport

Červar uoči ključne utakmice uvodi promjenu ! U reprezentaciju ulazi novi gorostas

Published

on

To je utakmica posebnog naboja i bitno je da su naši igrači smireni i racionalni, a ne euforični, kazao je uoči dvoboja s Njemačkom na EURU u Beču izbornik muške rukometne reprezentacije Lino Červar.

U 2. kolu skupine drugog kruga Hrvatska i Njemačka igraju u subotu u 20.30 sati, a pobjedom bi hrvatski rukometaši praktički osigurali polufinale jer bi imali četiri boda više od Nijemaca.

Lino Červar se odlučio u petak večer za prvu promjenu u postavi na ovom Euru. Pojačat će specifičnu težinu obrane i u tim umjesto Valentina Ravnića uvrstiti Iliju Brozovića kružnog napadača Hannovera

Brozović je stigao ovdje kao potencijalna zamjena za Marića, ali kako je Marić za utakmicu s Austrijom bio spreman Brozović je ostao na tribini. Sada Červar radi prvu izmjenu, na tribinu seli Ravnić, a Brozović dolazi u tim kao č

“Sve je otvoreno, moramo se koncentrirati na tu utakmicu. Znamo da ćemo imati jednog vrlo moćnog protivnika s dosta kvalitetnih pojedinaca koji igraju u najvažnijim, najvećim klubovima. Mi moramo pružiti jednu discipliniranu, taktičku igru, moramo pokazati veliku upornost, strpljivost i zalaganje kroz cijelu utakmicu. Njima je to ključna utakmica za polufinale i moraju nas dobiti”, kazao je Červar.

Njemačka je jedna od najmoćnijih selekcija svijeta, trostruki svjetski i dvostruki europski prvak, s najjačom ligom, velikim mogućnostima i tradicionalno je neugodan suparnik za Hrvatsku. Na ovom prvenstvu njihova glavna snaga leži na krilima i crti – Hendrika Pekelera, Patricka Wienceka, Janika Kohlbachera i Johannesa Golu, koji su zajedno dali 25 od 119 njemačkih pogodaka, ali uz samo 4 promašaja. A tu su i fantastična krila Uwe Gensheimer, Tobias Reichman i Timo Kastening te sjajni vratar Andreas Wolf.

Dobra strana te priče je činjenica da između Hrvatske i Njemačke nema tajni jer tu je mnogo klupskih suigrača iz Kiela, Leipziga, Melsungena, pa čak i poljskog Kielcea. To potvrđuju i posljednja tri međusobna susreta koja su sva otišla na stranu našeg sutrašnjeg suparnika i to sva tri s pogotkom razlike. Prošle godine na Svjetskom prvenstvu u  Njemačkom u Koelnu domaćini su slavili s 22-21 uz obilatu pomoć sudaca. U listopadu su igrana dva prijateljska susreta u Zagrebu i Hannoveru, a oba su otišla na stranu Njemačke (25-26, 23-24).

Inače, Hrvatska i Njemačka odigrale su do sada na velikim natjecanjima 11 susreta. Hrvatska je dobila sedam, jedanput je bilo neodlučeno, a tri su pripala Nijemcima. Na Europskim prvenstvima imali smo četiri međusobne utakmice – prve tri 1994, 1996,2000 pripale su našoj reprezentaciji, a onaj posljednji Njemačkoj.