Sport

HNS spreman za uvođenje VAR-a

Objavljeno

-

Hrvatski nogometni savez (HNS) završio je sa svim aktivnostima i edukacijom sudaca u svrhu uvođenja tehnologije VAR u hrvatski nogomet, koja se financira kroz program FIFA Forward, stoji na web-stranici HNS-a.

Educirano je 11 pomoćnih video sudaca (VAR), 13 pomoćnih VAR-a (AVAR), 16 sudaca za suđenje utakmica uz sustav VAR te pet tehničara.

Ante Kulušić, predsjednik Komisije nogometnih sudaca HNS-a i projekt-menadžer VAR-a za Hrvatsku, uputio je svu završnu dokumentaciju, uključujući i zahtjev za izdavanje dozvole za natjecanje Međunarodnom odboru nogometnih saveza (IFAB) i Svjetskoj nogometnoj federaciji (FIFA).

Time su ispunjene sve obveze Hrvatskog nogometnog saveza potrebne da bi se započelo s korištenjem tehnologije VAR u hrvatskom nogometu.

“Čestitam svima koji su sudjelovali u ovom zahtjevnom i opsežnom projektu te zahvaljujem Hrvatskom nogometnom savezu i Fifi na velikoj potpori. U edukaciju je uloženo mnogo sredstava, truda i vremena, a očekujemo pozitivan odgovor IFAB-a i početak upotrebe VAR-a, kao što je najavljeno, od proljetnog dijela prvenstva”, istaknuo je Kulušić, ujedno dopredsjednik HNS-a.

Prema prethodnim najavama, s proljetnim dijelom sezone započeti će korištenjem VAR tehnologije na utakmicama Prve lige.

Nastavi pregledavati

Sport

EP rukomet: Hrvatska – Španjolska 20-22

Published

on

U finalu europskog rukometnog prvenstva u Stockholmu hrvatska reprezentacija je izgubila od Španjolske sa 20-22 upisavši treći poraz u finalima europskih prvenstava.

Nažalost, hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010. ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Ostaje utjeha kako su “Kauboji” osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europska zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja, igrati se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini – Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

U finalu smo gledali još jednu dramatičnu utakmica, no nažalost ovoga puta pobjeda je otišla na suparničku stranu.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, povela je 3-1, pa 8-6 i 9-7. U 19. minuti “kauboji” su imali i tri gola viška (10-7), međutim u posljednjih 10 minuta upali smo u krizu i do kraja poluvremena zabili smo samo jedan pogodak, a primili pet za španjolskih 12-11 na poluvremenu. U prvom poluvremenu hrvatski vratari Marin Šego i Matej Ašanin imali su svega dvije obrane, dok je njihov kolega na suparničkoj strani Gonzalo Perez de Vargas sakupio šest obrana.

U prvih pet minuta nastavka Španjolska je pobjegla na +4 (16-12), međutim, Hrvatska se uspjela vratiti. U 49. minuti je uspjela izjednačiti na 18-18, a šest minuta prije kraja i povesti 19-18. Španjolska je minutu i pol povela 21-20, a kada je Dušebajev zabio za 22-20 25 sekundi prije kraja bilo je gotovo.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

U susretu za broncu Norveška je u subotu pobijedila Sloveniju sa 28-20 osvojivši svoju prvu medalju na europskim prvenstvima.

Iduće europsko prvenstvo igrat će se od 14. do 30. siječnja 2022. u Slovačkoj i Mađarskoj.

Ucitavanje vijesti

Sport

Slalom Kitzbuehel: Braathen iznenađujući vodeći nakon prve vožnje, Zubčić i Elias Kolega izborili drugu

Published

on

Dodao

Mladi, 19-godišnji Norvežanin Lucas Braathen iznenađujući je vodeći nakon prve vožnje slaloma skijaša za Svjetski kup u austrijskom Kitzbuehelu, a plasman u drugu vožnju izborila su dvojica od pet hrvatskih predstavnika, Filip Zubčić kao 20. sa 1.11 sekundi slabijim vremenom od Braathena i Samuel Kolega kao 25. sa 1.30 sekundi iza vodećeg Norvežanina.

Braathen, kojemu je najbolji rezultat u dosadašnjoj karijeri šesto mjesto s ovogodišnjeg zagrebačkog slaloma prije 20 dana, krenuo je kao 34. sa starta i iznenađujuće s prvog mjesta pomaknuo Švicarca Daniela Yulea koji je krenuo kao drugi. Braathen je ostvario 33 stotinke bolje vrijeme od Yulea, odnosno 42 stotinke od trećeg Austrijanca Michaela Matta.

Zubčić, koji je krenuo neposredno prije Braathena, nastavio je s ulascima u druge slalomske vožnje, nakon Adelboena i Wengena gdje je zauzimao 18. mjesta, ovo mu je treći plasman među 30 najboljih u ovoj disciplini, a nove bodove nakon više od mjesec dana mogao bi osvojiti i Elias Kolega.

Istok Rodeš nije uspio završiti svoju prvu vožnju, dok su Samuel Kolega i Matej Vidović završili pri dnu poretka. Kolega je sa 2.89 sekundi zaostatka za Braathenom zauzeo 57. mjesto, a Vidović sa 3.98 sekundi slabiji vremenom 60.

Druga vožnja na programu je od 13.30 sati.