Sport

EP rukomet: Hrvatska bolja od Srbije, briljirao vratar Šego

Objavljeno

-

U posljednjem kolu skupine A Europskog prvenstva rukometna reprezentacija Hrvatske je u ponedjeljak u Grazu protiv Srbije slavila sa 24-21 (8-10).

Utakmica nije imala natjecateljski značaj jer je Hrvatska već osigurala prvo mjesto u skupini i plasman u drugu fazu sa maksimalna dva boda, dok su Srbi nakon dva poraza ispali s EP-a. Unatoč tome, obje su momčadi odigrale u visokom ritmu.

Uz odličnu podršku hrvatskih navijača “kauboji” su dobro krenuli i u 11. minuti su vodili 5-2. No, velike zasluge za to imao je vratar Marin Šego, koji je u tom razdoblju skupio šest obrana.
 Srbi su se pribrali i uspjeli su uspostaviti obranu koja je Hrvatskoj zadavala puno problema. U 18. minuti Srbija prvi puta dolazi do izjednačenja (6-6), a u 23. i do prvog vodstva (9-8).  U zadnjih devet minuta Hrvatska nije uspjela postići pogodak i na poluvrijeme se otišlo sa dva gola minusa (8-10).
 Srbija je držala prednost i u nastavku, barem do 42. minute. No, onda se ponovio scenario iz utakmica sa Crnom Gorom i Bjelorusijom, Hrvatska je prelomila utakmicu i stigla je do komotne prednosti. U 42. minuti Srbija je vodila sa 14-12, ali je ponovno zabljesnuo vratar Marin Šego, a na njegove obrane nadovezala su se tri uspješna kontranapada i “kauboji” su stigli do prednosti 17-14, a sedam i pol minuta prije kraja i do 21-15, čime je susret praktično odlučen.

Najbolji igrač utakmice bio je vratar Marin Šego s 15 obrana. Luka Stepančić i Domagoj Duvnjak zabili su po pet golova, dok su Mandić, Cindrić, Horvat i Karačić postigli po tri pogotka.

Kod Srbije najefikasniji su bili Bogdan Radivojević i Lazar Kukić sa po četiri gola.

U drugom susretu u skupini Bjelorusija je u izravnom okršaju za prolaz pobijedila Crnu Goru sa 36-27. Bjelorusija je ovom pobjedom osigurala nastavak natjecanja, ali u drugi krug ide bez bodova.

U drugom krugu, u Beču, Hrvatskoj i Bjelorusiji pridružit će se Španjolska i Njemačka. No, Hrvatska i Španjolska sele u Beč sa po dva boda, dok Njemačka i Bjelorusija kreću s nulom. Posljednja dva suparnika u drugom krugu natjecanja Hrvatska će doznati u utorak, kada su na rasporedu susreti trećeg kola u skupini B, a za ta dva mjesta bore se Austrija, Češka i Sjeverna Makedonija.

HRVATSKA – SRBIJA 24-21

HRVATSKA: Šego, Ašanin; Marić, Duvnjak 5, Hrstić, Stepančić 5, Horvat 3 (2), Šarac, Karačić 3, Musa 1, Mamić, Cindrić 3, Matanović, Mandić 3, Ravnić, Šipić 1.

SRBIJA: Cupara, Ivanišević; Mošić 1, Sretenović 1, Crnoglavac 1, Đukić 1, Pešić 1, Radivojević 4 (1), Kolaković, Nemanja Ilić, Pušica 2, Vanja Ilić 3 (1), Nikolić 3, Kukić 4 (1), Zelenović, Marsenić.

Dodao

Goran Ivanišević postao je prvim Hrvatom koji je uvršten u Međunarodnu tenisku kuću slavnih, objavio je u utorak u Melbourneu izvršni direktor te institucije Todd Martin.

Uz wimbledonskog pobjednika iz 2001., na svečanosti u američkom Newportu koja će biti održana 18. srpnja ove godine, u Međunarodnu tenisku kuću slavnih bit će uvrštena i proslavljena španjolska tenisačica Conchita Martinez, koja je svoj jedini pojedinačni Grand Slam naslov osvojila u Wimbledonu 1994. godine. Goran Ivanišević i Conchita Martinez postat će 258. i 259. stanovnik institucije koja slavi karijere najvećih tenisačica i tenisača u povijesti.

“Moj put započeo je u Splitu prije 41 godinu, a moj teniski put će završiti u Newportu. Imam pet mjeseci za uvježbati govor. Osjećaj je nevjerojatan. Nisam mogao poželjeti bolju partnericu za uvrštenje od Conchite Martinez. Ona je sjajna osoba i velika tenisačica. Čini se da sam nešto dobro napravio u teniskom svijetu. Bilo je mnogo uspona i padova, mnogo različitih puteva koje sam birao, ali na kraju se isplatilo. Ne mogu to dovoljno puta izreći, ali doista sam ponosan na ono što sam postigao i napravio u tenisu”, rekao je Goran Ivanišević na konferenciji za medije u Melbourne Parku, mjestu održavanja Australian Opena i zahvalio teniskim zaljubljenicima i svim glasačima koju su mu dali svoj glas za ulazak u Međunarodnu tenisku kuću slavnih u generaciji 2020.

“Znam da ću biti nervozan. Znam da će sve moje pripreme vjerojatno ispariti kad se popnem na pozornicu u Newportu pa ću morati smisliti nešto drugo. Ali nema veze. Znam što želim reći, kome želim zahvaliti. To je najvažnije. Još nikada nisam bio u Newportu i veselim se.”

Današnji trener Novaka Đokovića osvrnuo se i na ono što će najviše pamtiti iz svoje karijere.

“Svakako Wimbledon. Čak i one godine kad sam gubio. Naravno, neke bih odigrao drugačije. No, zato je ona 2001. još slađa. Izdvojio bih i Olimpijske igre 1992. Ima i puno onoga za čim žalim, ali bilo je zanimljivo putovanje. Uvijek sam imao dobar odnos s navijačima. Nikada nisu znali što očekivati od mene. Želio bih zahvaliti i svojim suparnicima koji su me učinili boljim igračem. Moja je generacija bila sjajna, iako mogu reći da sam spojio tri teniske generacije. Uhvatio sam onu koja je prethodila mojoj s Connorsom i McEnroeom, a ostao sam dovoljno dugo da bih igrao protiv Federera i Nadala. Bila je čast svjedočiti svim tim velikanima. Bilo je puno mečeva, puno zanimljivih trenutaka, puno godina i puno zabave.”

“Bio sam sretan što sam igrao u dobu u kojem jesam. Bilo je drugačije nego danas. Bilo nam je dobro, bili smo dobri prijatelji. Danas je nešto drugačije, mijenja se. Svaki igrač ima oko sebe ekipu, tri ili četiri čovjeka uz koje se drže. Prije smo uglavnom bili sami u svlačionici, pričali međusobno. To su bila dobra vremena, ali dobro je i danas. Svaka era ima nešto svoje, nešto novo, svježe i drugačije”, dodao je Ivanišević.

Nakon osvrta na prošlost, Goran je rekao što je njegova buduća uloga u teniskom svijetu.

“Moj je izazov ostati u ekipi s Novakom i pokušati svjedočiti kako postaje najboljim tenisačem u povijesti. U posljednjih devet godina on to statistički i jest, i to uvjerljivo u svim kategorijama – daleko je ispred svih po Grand Slam trofejima, pobjedama, osvojenim Mastersima. Još mu nedostaje nekoliko Grand Slam naslova i mislim da će ih osvojiti. Koliko? To ne znam. Nadam se da će on i Nadal osvojiti više od 20. Guraju jedan drugoga, čine jedan drugoga boljim. S razlogom sam ovdje, s razlogom me izabrao i nadam se da ću svjedočiti stvaranju najboljeg tenisača u povijesti.”

(Hina)

Ucitavanje vijesti

Sport

EP rukomet: Hrvatska – Španjolska 20-22

Published

on

U finalu europskog rukometnog prvenstva u Stockholmu hrvatska reprezentacija je izgubila od Španjolske sa 20-22 upisavši treći poraz u finalima europskih prvenstava.

Nažalost, hrvatski rukometaši niti u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010. ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Ostaje utjeha kako su “Kauboji” osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europska zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja, igrati se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini – Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

U finalu smo gledali još jednu dramatičnu utakmica, no nažalost ovoga puta pobjeda je otišla na suparničku stranu.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, povela je 3-1, pa 8-6 i 9-7. U 19. minuti “kauboji” su imali i tri gola viška (10-7), međutim u posljednjih 10 minuta upali smo u krizu i do kraja poluvremena zabili smo samo jedan pogodak, a primili pet za španjolskih 12-11 na poluvremenu. U prvom poluvremenu hrvatski vratari Marin Šego i Matej Ašanin imali su svega dvije obrane, dok je njihov kolega na suparničkoj strani Gonzalo Perez de Vargas sakupio šest obrana.

U prvih pet minuta nastavka Španjolska je pobjegla na +4 (16-12), međutim, Hrvatska se uspjela vratiti. U 49. minuti je uspjela izjednačiti na 18-18, a šest minuta prije kraja i povesti 19-18. Španjolska je minutu i pol povela 21-20, a kada je Dušebajev zabio za 22-20 25 sekundi prije kraja bilo je gotovo.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Paqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

U susretu za broncu Norveška je u subotu pobijedila Sloveniju sa 28-20 osvojivši svoju prvu medalju na europskim prvenstvima.

Iduće europsko prvenstvo igrat će se od 14. do 30. siječnja 2022. u Slovačkoj i Mađarskoj.

Sport

Slalom Kitzbuehel: Braathen iznenađujući vodeći nakon prve vožnje, Zubčić i Elias Kolega izborili drugu

Published

on

Dodao

Mladi, 19-godišnji Norvežanin Lucas Braathen iznenađujući je vodeći nakon prve vožnje slaloma skijaša za Svjetski kup u austrijskom Kitzbuehelu, a plasman u drugu vožnju izborila su dvojica od pet hrvatskih predstavnika, Filip Zubčić kao 20. sa 1.11 sekundi slabijim vremenom od Braathena i Samuel Kolega kao 25. sa 1.30 sekundi iza vodećeg Norvežanina.

Braathen, kojemu je najbolji rezultat u dosadašnjoj karijeri šesto mjesto s ovogodišnjeg zagrebačkog slaloma prije 20 dana, krenuo je kao 34. sa starta i iznenađujuće s prvog mjesta pomaknuo Švicarca Daniela Yulea koji je krenuo kao drugi. Braathen je ostvario 33 stotinke bolje vrijeme od Yulea, odnosno 42 stotinke od trećeg Austrijanca Michaela Matta.

Zubčić, koji je krenuo neposredno prije Braathena, nastavio je s ulascima u druge slalomske vožnje, nakon Adelboena i Wengena gdje je zauzimao 18. mjesta, ovo mu je treći plasman među 30 najboljih u ovoj disciplini, a nove bodove nakon više od mjesec dana mogao bi osvojiti i Elias Kolega.

Istok Rodeš nije uspio završiti svoju prvu vožnju, dok su Samuel Kolega i Matej Vidović završili pri dnu poretka. Kolega je sa 2.89 sekundi zaostatka za Braathenom zauzeo 57. mjesto, a Vidović sa 3.98 sekundi slabiji vremenom 60.

Druga vožnja na programu je od 13.30 sati.