Sport

Dalić: Bit će nam jako teško, no spremni smo na to

Objavljeno

-

Bit će nam jako teško, no spremni smo na to, istaknuo je izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić nakon što je doznao dva od tri skuparnika “Vatrenih” u skupini D Europskog prvenstva 2020. godine.

Svjetski doprvaci će 14. lipnja u Londonu odmjeriti snage s Engleskom, potom 19. lipnja u Glasgowu s Češkom, a posljednji će suparnik doći kroz doigravanje u kojemu nastupaju Škotska, Izrael, Norveška i Srbija. Naši će i utakmicu trećeg kola igrati u Glasgowu i to 23. lipnja.

“Nisam nezadovoljan skupinom, no znamo da nema lakih suparnika i lakih utakmica. Bilo nam je važno izbjeći Portugal iz treće jakosne skupine, a ponovno smo dobili Engleze, s kojima ćemo na Wembleyju otvoriti svoj nastup na Europskom prvenstvu. Bit će nam jako teško, no spremni smo na to. Najvažnije je da svi igrači budu zdravi i spremni”, sažeo je hrvatski izbornik Zlatko Dalić.

Hrvatska je Englesku pobijedila u polufinalu svjetskog prvenstva u Rusiji, a “Gordi Albion” je uzvratio “Vatrenima” u Ligi nacija.

“Mislim da nas je engleski izbornik htio izbjeći, tako smo razgovarali prije ždrijeba, no nismo si to uspjeli priuštiti ni on niti ja. Englezi su moćna momčad, pogotovo na Wembleyju, no imat ćemo i mi svoju podršku u toj reprizi Lige nacija i polufinala Svjetskog prvenstva”, dodao je.

Dalić je istaknuo kako nepoznavanje trećeg suparnika sve do konca ožujka malo otežava pripremu, ali i dodao kako će stručni stožer biti spreman na sve opcije kada se kompletira sastav skupine.

U našu skupinu dolazi pobjednika play-offa C, jedne od reprezentacije iz kvarteta Srbija, Norveška, Škotska i Izrael. U polufinalu, koje je na rasporedu 26. ožujka, će igrati Norveška i Srbija, te Škotska i Izrael, a finale je 31. ožujka.

“Nepoznavanje trećeg suparnika u skupini malo otežava pripremu, no vidjet ćemo tko će proći u ožujku. Tko god prođe, bit će nezgodan, no posebno bi nezgodni mogli biti Škoti kao domaćini u Glasgowu, a Srbija također ima dobru reprezentaciju”, kaže Dalić.

Hrvatska će baza, po svemu sudeći, također biti na Otoku.

“S obzirom da igramo u Londonu i Glasgowu, mislim da je najbolje i najkvalitetnije rješenje tamo naći pravi kamp te tamo boraviti za vrijeme Europskog prvenstva”, zaključio je izbornik.

Bit će to šesto europsko prvenstvo za hrvatsku vrstu, pri čemu peto u nizu.

I dok smo na svjetskim prvenstvima dva puta zadivili svijet osvojivši srebro prošle godine u Rusiji, te broncu 1998. u Francuskoj, na europskim prvenstvima Hrvatska nema niti jedan plasman bolji od četvrtfinala.

“Vatreni” su do sada najdalje dogurali na svom prvom EP-u 1996. u Engleskoj, te na EP-u 2008. u Austriji i Švicarskoj izborivši plasman u četvrtfinale. Na posljednjoj europskoj smotri u Francuskoj 2016. ispali smo u osmini finala, a još dva puta su zapeli u skupini (2004, 2012).

Nastavi pregledavati

Sport

EP rukomet: Hrvatska – Austrija 27-23

Published

on

Hrvatska muška rukometna reprezentacija u prvom je kolu skupine I drugog kruga natjecanja na Europskom prvenstvu u Beču svladala domaćina Austriju sa 27-23 (13-8).

Pobjedom protiv Austrije Hrvatska je napravila veliki korak ka polufinalu, sada ima četiri boda, kao i Španjolska koja je ranije u četvrtak svladala Češku sa 31-25, dok je Austrija treća s dva boda. Češka te Njemačka i Bjelorusija, koje igraju svoj susret 1. kola drugog kruga od 20.30 sati, s bez bodova. Plasman u polufinale izborit će dvije prvoplasirane reprezentacije.

Hrvatska je ključnu prednost u utakmici izgradila između 9. i 25. minute prvog poluvremena kada se serijom 7-1 odvojila na 10-5. Tijekom tog razdoblja odlično je funkcionirala obrana 5-1 s Domagojem Duvnjakom kao isturenim igračem koja je natjerala Austrijance za čak devet izgubljenih lopti u prvom poluvremenu, a i doza sreće  je bila na strani hrvatske reprezentacije jer je četiri do pet šutova Austrijanaca završavalo na okviru gola.

Od tih prvih pet pogodaka Austrije čak četiri je postigao krilni igrač Robert Weber dok su njezini najbolji šuteri Mykola Bilyk i Janko Božović bili bez učinka. Bilyk je upio do odlaska na odmor postići dva gola, no prednost Hrvatske ostala je na pet razlike.

U nastavku utakmice Austrija se niti jednom nije uspjela primaknuti na manje od četiri gola razlike. Kada bi domaćini i zaprijetili približavanjem, u tome ih je s nekoliko odličnih obrana spriječio Marin šego.

najefikasniji u sastavu Hrvatske bio je Zlatko Horvat sa šest golova, po pet su dodali Domagoj Duvnjak i Luka Cindrić, dok su kod Austrije najbolji bili Robert Weber sa šest i Gerald Zeiner s četiri pogotka.

Sljedeću utakmicu Hrvatska će imati u subotu u 20.30 sati protiv Njemačke.

Ucitavanje vijesti

Sport

EP rukomet: Hrvatska bolja od Srbije, briljirao vratar Šego

Published

on

U posljednjem kolu skupine A Europskog prvenstva rukometna reprezentacija Hrvatske je u ponedjeljak u Grazu protiv Srbije slavila sa 24-21 (8-10).

Utakmica nije imala natjecateljski značaj jer je Hrvatska već osigurala prvo mjesto u skupini i plasman u drugu fazu sa maksimalna dva boda, dok su Srbi nakon dva poraza ispali s EP-a. Unatoč tome, obje su momčadi odigrale u visokom ritmu.

Uz odličnu podršku hrvatskih navijača “kauboji” su dobro krenuli i u 11. minuti su vodili 5-2. No, velike zasluge za to imao je vratar Marin Šego, koji je u tom razdoblju skupio šest obrana.
 Srbi su se pribrali i uspjeli su uspostaviti obranu koja je Hrvatskoj zadavala puno problema. U 18. minuti Srbija prvi puta dolazi do izjednačenja (6-6), a u 23. i do prvog vodstva (9-8).  U zadnjih devet minuta Hrvatska nije uspjela postići pogodak i na poluvrijeme se otišlo sa dva gola minusa (8-10).
 Srbija je držala prednost i u nastavku, barem do 42. minute. No, onda se ponovio scenario iz utakmica sa Crnom Gorom i Bjelorusijom, Hrvatska je prelomila utakmicu i stigla je do komotne prednosti. U 42. minuti Srbija je vodila sa 14-12, ali je ponovno zabljesnuo vratar Marin Šego, a na njegove obrane nadovezala su se tri uspješna kontranapada i “kauboji” su stigli do prednosti 17-14, a sedam i pol minuta prije kraja i do 21-15, čime je susret praktično odlučen.

Najbolji igrač utakmice bio je vratar Marin Šego s 15 obrana. Luka Stepančić i Domagoj Duvnjak zabili su po pet golova, dok su Mandić, Cindrić, Horvat i Karačić postigli po tri pogotka.

Kod Srbije najefikasniji su bili Bogdan Radivojević i Lazar Kukić sa po četiri gola.

U drugom susretu u skupini Bjelorusija je u izravnom okršaju za prolaz pobijedila Crnu Goru sa 36-27. Bjelorusija je ovom pobjedom osigurala nastavak natjecanja, ali u drugi krug ide bez bodova.

U drugom krugu, u Beču, Hrvatskoj i Bjelorusiji pridružit će se Španjolska i Njemačka. No, Hrvatska i Španjolska sele u Beč sa po dva boda, dok Njemačka i Bjelorusija kreću s nulom. Posljednja dva suparnika u drugom krugu natjecanja Hrvatska će doznati u utorak, kada su na rasporedu susreti trećeg kola u skupini B, a za ta dva mjesta bore se Austrija, Češka i Sjeverna Makedonija.

HRVATSKA – SRBIJA 24-21

HRVATSKA: Šego, Ašanin; Marić, Duvnjak 5, Hrstić, Stepančić 5, Horvat 3 (2), Šarac, Karačić 3, Musa 1, Mamić, Cindrić 3, Matanović, Mandić 3, Ravnić, Šipić 1.

SRBIJA: Cupara, Ivanišević; Mošić 1, Sretenović 1, Crnoglavac 1, Đukić 1, Pešić 1, Radivojević 4 (1), Kolaković, Nemanja Ilić, Pušica 2, Vanja Ilić 3 (1), Nikolić 3, Kukić 4 (1), Zelenović, Marsenić.

on

U susretu posljednjeg, trećeg kola A skupine europskog rukometnog prvenstva Hrvatska je u Grazu pobijedila Srbiju sa 24-21 završivši prvi dio prvenstva s tri pobjede.

Bila je to utakmica koja nije imala rezultatsku važnost. Hrvatska je i prije zadnjeg kola osigurala prvo mjesto u skupini, dok je Srbija bila bez izgleda za prolaz.

Hrvatska je odlično ušla u utakmicu, povela je 5-2, uz čak šest obrana Marina Šege u prvih 10 minuta susreta. Međutim, u nastavku prvog poluvremena Srbija je zaigrala bolje, okrenula je rezultat i na odmor je otišla s dva gola razlike (10-8).

Srbija je držala vodstvo i u prvih 15 minuta nastavaka, no Hrvatska tada radi seriju 5-0 i od minus dva (12-14) bježi na +3 (17-14). Deset minuta prije kraja imali smo +6 (21-15) i do kraja susreta obranili smo vodstvo za konačnih 24-21.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Domagoj Duvnjak sa po pet golova, dok su Luka Cindrić, Zlatko Horvat i Igor Karačić zabili po tri gola. Sjajni Marin Šego utakmicu je završio sa 15 obrana. Kod Srbije najefikasniji je bio Lazar Kukić sa četiri gola.

U drugom susretu u skupini Bjelorusija je u izravnom okršaju za prolaz pobijedila Crnu Goru sa 36-27 (17-11). Bjelorusija je ovom pobjedom osigurala nastavak natjecanja, ali u drugi krug ide bez bodova.

Mikita Vailupau sa sedam, te Siarhej Šilović i Artsem Karalek sa po pet golova predvodili su Bjelorusiju, dok su u suparničkim redovima najefikasniji bili Vladan Lipovina s pet i Filip Vujović sa četiri gola.

Hrvatska je završila natjecanje u skupini A s tri pobjede i u drugi krug prenosi dva boda. Dalje, ali bez bodova ide i Bjelorusija, dok je za Crnu Goru i Srbiju EP završilo.

Osim Hrvatske u skupini I igrat će i Španjolska, Njemačka, te Bjelorusija. Hrvatska i Španjolska sele u Beč sa po dva boda, dok Njemačka i Bjelorusija kreću s nulom.

Posljednja dva suparnika u drugom krugu natjecanja Hrvatska će doznati u utorak kada su na rasporedu susreti trećeg kola u skupini B.